Šest 'nej-' ročníku 2016-17

12. 12. 2016, 18:00 » Analýzy - Autor: Tomáš David

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Mám za sebou třetinu ročníku 2016-17 a ten nám přinesl skvělé, ale též špatné výkony. Pojďme se na šest 'nej-'letošní sezony podívat blíže.

Nejlepší tým


MTL Montréal Canadiens

V minulém ročníku měli Habs podobný start jako letos. Poté se však do konce sezony zranil gólman Price a tým z Quebecu nakonec ani nepostoupil do play off. Přišli tak změny a zdá se, že Marc Bergevin má k dispozici nejsilnější tým za posledních několik let. Úspěch a neúspěch týmu navíc nestojí pouze na výkonech zmiňovaného Price, ale též na dalších hráčích a nováčcích v jeho dresu jako jsou Shea Weber či Alex Radulov. Ti dělají z Habs aktuálního lídra ligy. Dokáže si Montréal svou pozici udržet?

Největší konkurent:

CBJ Columbus Blue Jackets

Po vlažném startu do sezony se svěřenci Johna Tortorelli dostali do nebývalé formy. Aktuálně sice okupují 'až' šestou příčku v lize, ovšem díky méně odehraným zápasům mají druhý nejvyšší průměr získaných bodů na duel. Pokud by si Modrokabátníci svou výkonnost udrželi, měli by na konci sezony 120 bodů, což by byla jednoznačně nejlepší základní část v historii této organizace.

Nejlepší hráč


PIT Sidney Crosby

Pokud byste hledali nejlepšího hráče světa, zajeďte do Pittsburghu. Za místní Tučňáky hraje dnes devětadvacetiletý Sidney Crosby, který vyhrál téměř všechna možná ocenění. Na začátku tohoto ročníku vynechal kvůli otřesu mozku šest duelů, ovšem i přes menší porci zápasů je nejlepším střelcem ligy s dvaceti góly na kontě. Stále tak potvrzuje, že je o kus lepší hráč než ostatní (nejenom získanými body).

Největší konkurent:

EDM Connor McDavid

McSpasitel plní roli kapitána velmi dobře a zodpovědně. Se svými 39 body (12+27) jednoznačně vede kanadské bodování ligy (druhý Voráček z Philadelphie má 32 bodů). Pod jeho vedením jsou navíc jeho Oilers konečně na postupových příčkách do play off, byť též zásluhou jednoznačně nejslabší divize v lize. Na McDavida čeká nejenom hvězdná kariéra, ale také trůn a titul nejlešpího hráče světa, který by měl převzít po Sidney Crosbym.

Nejlepší brankář


MIN Devan Dubnyk

Výměna do Minnesoty byla požehnáním pro klub i pro samotného hráče. Wild našli svou gólmanskou jedničku a Dubnyk konečně naplnil svůj potenciál. Letos, ve svých třiceti letech, zažívá pravděpodobně svou nejpovedenější sezonu kariéry. Má úspěšnost zákroků přes 94%, dostává pouze 1,63 gólu na utkání a má na kontě již čtyři nuly. Ve všech těchto statistikách je lídrem jelé NHL. K tomu vychytal 13 výher (šestý v lize).

Největší konkurent:

MTL Carey Price

Co by byl Montréal bez Carey Price? Vítěz Vezina Trophy (nejlepší maskovaný muž) a Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže ročníku 2014-15 se zranil na téměř celou následující sezonu a jeho Canadiens spadli tabulkou do dolních pater. Letos se však vrátil ve výborné formě a opět ukazuje svou kvalitu a potvrzuje, že patří ke světové špici.

Nejlepší nováček


WPG Patrik Laine

Laine, nebo Matthews? Toť byla otázka, kterou si pokládali před posledním draftem všichni odborníci. První Toronto si nakonec zvolilo druhého jmenovaného a na Winnipeg tak zbyl 'pouze' Fin Laine. Ten ukázal, že bude skvělým střelcem, včetně vsítění gólů do vlastní brány. Aktuálně skončilo v bránách jeho soupeřů sedmnáct jeho střel. Pokud si udrží stejné tempo až do konce ročníku, mohl by překonat hranici 40 gólů.

Největší konkurent:

TOR Auston Matthews a Mitchell Marner

Dvojice největších talentů Maple Leafs nasbírala zatím dohromady 40 bodů rozdělené rovnoměrně. Těžko tak rozhodnout, který z nich je lepší. Jistě však je, že tato dvojice bude tvořit páteř nového mladého týmu rodícím se právě v srdci hokejového světa.

Nejpříjemnější překvapení


CBJ Zach Werenski

Devatenáctiletý ofenzivní bek má na kontě 17 bodů (6+11). K tomu rodák z Grosse Pointe blokuje více než jednu střelu na zápas (konkrétně 1,2) a má více odebraných puků než ztracených. Nejdůležitější statistikou je však u zadáků hodnocení +/-, jemuž se přezdívá 'tabulka pravdy'. Ovšem i zde má Werenski skvělá čísla a aktuálně má na kontě šest kladných bodů.

Největší konkurent:

NYR New York Rangers

Tým, o němž odborníci prohlašovali, že půjde dolů a je za zenitem, se nachází s jedenačtyřiceti body ve třiceti zápasech na druhém místě ligové tabulky a vstřelil nejvíce gólů v soutěži (105). Henrik Lundqvist sice nepodává tak kvalitní výkony v porovnání s předchozími ročníky, avšak vyváženost všech řad jeho chyby napravuje. Velmi překvapují výkony Rakušana Michaela Grabnera, který má na svém kontě již 13 gólů.

Nejméně příjemné překvapení


NYI New York Islanders

S téměř identickou sestavou hrají letošní Islanders velmi podprůměrně a aktuálně figurují až na předposledním místě konference. Doma sice nepodávají tak špatné výkony, avšak na ledech soupeřů hrají tragicky a vybojovali pouze dvě výhry. Udrží se i přes neuspokojivé výkony trenér Capuano na střídačce i nadále?

Největší konkurent:

ARI Arizona Coyotes

Mnozí jí pasovali na černého koně soutěže a odborníci jí řadí na první místo týmů, které mají největší potenciál se zlepšovat. Generální manažer Chayka, ve svých šetadvaceti letech nejmladší v historii, proveld mnoho odvážných změn, ale jeho Yotes skomírají a jsou aktuálně nejhorším celkem ligy.