Peněz je hodně, ale Vegas nechce dávat. Kolik dostane Schmidt?

02. 08. 2017, 12:00 » Analýzy - Autor: Šimon Rogner

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Čas od času udělá nějaký ten generální manažer chybu a nějakého hráče přeplatí. Čas od času zas nějaký předvede mistrovský kousek a podepíše za málo velmi platného hráče. Tak či onak, oba dvě strany se většinou chtějí, po přihlédnutí k okolnostem, dohodnout na co nejférovější smlouvě. Jak se ovšem dá zhodnotit momentální vyjednávání mezi obráncem Natem Schmidtem a Vegas Golden Knights? Která strana má pravdu a jaký plat si Schmidt skutečně zaslouží?

Mrtvý bod? Slepá ulička?

Takové výrazy se zatím dají použít při popisování rozhovorů mezi šestadvacetiletým americkým obráncem Natem Schmidtem a Vegas. Expanzní klub si Schmidta vybral z Washingtonu během draftu, ale stále se s ním nedohodl na nové smlouvě. Tu přitom Schmidt potřebuje, je totiž chráněným volným hráčem. Obě strany pořád ještě mají čas se dohodnout, pokud to ale nedokáží, rozhodne o novém kontraktu arbitráž, jejíž začátek je naplánován na zítřek.

Momentálně to však vůbec nevypadá, že by se rozhovory blížily ke zdárnému konci. Podle informací zámořského novináře Elliottea Friedmana totiž Vegas nabízí Schmidtovi dvouletou smlouvu s platem ve výši 950 tisíc dolarů v prvním roce a 1 miliónu dolarů v roce druhém. Sám Schmidt ovšem žádá roční kontrakt s platem ve výši 2.75 miliónů.

Rozdíl v pohledech obou stran je tak velmi výrazný a bude více než zajímavé sledovat, kdo a jestli vůbec někdo ustoupí. Pojďme si na chvilku zahrát na arbitrážního soudce, abychom zjistili, která strana se více blíží férové částce.

Rozhodující soudci můžou podle pravidel při rozhodování vzít v potaz hráčův celkový výkon včetně statistik, zranění, nemoci a odehraná utkání, délku hráčova působení v týmu a v NHL, hráčův příspěvek na úspěchu či selhání týmu, jeho vůdcovství či přání veřejnosti nebo také výkon a plat srovnatelného hráče.

Pojďme nejdříve na statistiky. Schmidt odehrál v uplynulé sezóně 60 utkání, v nichž zaznamenal 17 bodů (3+14) a průměrně strávil na ledě 15 minut a 28 sekund. Ve Washingtonu tak tvořil spíše zadáka do třetího obranného páru, ale určitě nebyl jen do počtu. Stanovil si tak kariérní maxima v bodech a gólech, odehrál ovšem o 12 zápasů méně než v předchozím ročníku, jenž byl maximem co se zápasů týče.

Dá se ovšem očekávat, že ve Vegas bude mít mnohem větší roli a mohl by hrát i ve druhém páru. Co se jeho předchozí kariéry týče, Schmidt nikdy nebyl do NHL draftován, ale jako volný hráč podepsal s Capitals před sezónou 2012/13 dvouletou nováčkovskou smlouvu. Jeho poslední kontrakt trval dva roky a ročně mu zajišťoval příjem ve výši 812.5 tisíc dolarů.

Výška platu se často odráží od toho, kolik pobírají srovnatelní hráči. Tak si pojďme pár najít. Mezi ty nejméně placené, kteří jsou ve stejném nebo podobném věku a mají srovnatelné statistiky, patří například Derek Forbort (Los Angeles). Autor 18 bodů v 82 duelech uplynulého ročníku ovšem za sebou má pouhou jednu kompletní sezónu v NHL, a tak se jeho gáži 650 tisíc dolarů nejde zas tolik divit.

Lepším příkladem může být například Trevor van Riemsdyk z Caroliny (také si ho během draftu mimochodem vybrali Golden Knights), jenž odehrál v NHL dvě kompletní sezóny (stejně jako Schmidt) a v příštím ročníku si vydělá 825 tisíc dolarů. Poté ale určitě dostane od Hurricanes přidáno. Dva kompletní ročníky má odehrané také Ben Chiarot z Winnipegu, autor 12 bodů v uplynulé základní části, který v červnu podepsal dvouletou smlouvu, jež mu ročně zajistí hned 1.4 miliónů!

Dvě sezóny prožil celé v prvním týmu Philadelphie rovněž Brandon Manning, který se loni v červnu dohodl na dvouleté smlouvě s roční gáží ve výši 975 tisíc dolarů. Pouhých 825 tisíc dolarů bere talentovaný zadák Anaheimu Josh Manson, který také uzavřel v dubnu svoji druhou kompletní základní část v kariéře a připsal si v ní, stejně jako Schmidt, 17 bodů. V příštím ročníku ovšem bude pobírat 825 tisíc, které mu zaručuje smlouva z loňského července. Příští léto ho ovšem také čeká zlepšení.

Ve stejném věku je a také podobné statistiky má český zadák Andrej Šustr z Tampy Bay, který ale má za sebou mnohem více zkušeností. Letos v červnu ovšem podepsal roční smlouvu s platem ve výši 1.95 miliónů dolarů. Podobně bere jeho soused z Floridy Alex Petrovic, autor dvou sezón v NHL, jenž na konci června podepsal na 1.85 miliónů.

Pokud chceme přejít ještě blíž k částce, kde se pohybuje Schmidt, ocitneme se například Marka Pysyka, dalšího obránce Panthers. Ten za sebou má více zápasů než Schmidt, ale rovněž pouhé dvě kompletní sezóny v NHL. Na začátku července se ovšem dohodl s Pantery na tříleté smlouvě s průměrným ročním platem ve výši 2.733 miliónů. Ještě výše se pak pohybuje pittsburghský Brian Dumoulin. Ten bude díky své nedávno podepsané smlouvě brát ročně 4.1 miliónů, ale i on má za sebou pouhé dvě celé sezóny v nejlepší lize světa.

Srovnatelné hráče tak máme vytipované, a tak zbývá si položit otázku, který z nich se nejvíce podobá Schmidtovi, a určit tak jeho férový plat. Jedno je ovšem jisté: generální manažer George McPhee je se svojí nabídkou s průměrným ročním platem 975 tisíc dolarů poměrně mimo. Schmidt si určitě zaslouží více, už jenom, když přihlédneme k tomu, že je ve svých nejlepších letech, že ve Vegas dostane zásadnější roli než ve Washingtonu a že i nabídky smluv pro srovnatelné hráče podepsané letos nebo loni jsou ve většině případů vyšší než McPheem nabízená částka.

Nate Schmidt si v malé konkurenci dobrých obránců ve Vegas určitě zahraje a je velmi pravděpodobné, že Golden Knights se budou chtít arbitráži vyhnout. Schmidtova nabídka však nejspíše zůstane nenaplněna a bude se muset spokojit s platem okolo dvou miliónů dolarů. Pokud by šlo o roční smlouvu, částka půjde zřejmě níž, dlouhodobější kontrakt bude nejspíše znamenat větší plat.