Preview: 3. Anaheim Ducks

28. 09. 2017, 19:15 » Preview - Autor: Šimon Rogner

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Těžko byste hledali v Západní konferenci za poslední roky konzistentnější tým než Anaheim Ducks. Kačeři nejenže totiž v posledních pěti letech pokaždé ovládli Pacifickou divizi, ale za poslední čtyři roky se dvakrát probojovali do konferenčního finále a jednou jim k postupu chyběla jediná výhra. Na pořádný úspěch, čti Stanley Cup, ale parta okolo Ryana Getzlafa stále čeká a vzhledem k tomu, že v Pacifické divizi se pomalu ale jistě schyluje ke konci éry dominance kalifornských týmů, už by tolik šancí zabojovat o nejcennější hokejovou trofej mít nemuseli. Anaheim v létě příliš neposiloval, ale tým schopný bojovat o nejvyšší příčky stále má. Bude nadcházející sezóna ve znamení Kačerů?

#TEAMGPWLOTLPTSGF:GAOTSOU/OHOMEROAD
2.ANA Anaheim Ducks82462313105223:2006-133-354-2829-8-417-15-9

Ryan Getzlaf
RYAN GETZLAF ANA
Centr
Základní část 2016/17
GP: 74 | G: 15 | A: 58 | Body: 73
Střely: 138 | +/-: 7
Anaheim se po ročníku 2015/16 rozhodl udělat změnu na pozici trenéra, rozloučil se s Brucem Boudreauem a přivítal zpátky starého známého Randyho Carlylea. Ten působil v organizaci už v letech 2005 až 2011 a v roce 2007 byl koučem vítězného týmu Ducks. Svoji štaci v klubu ovšem nezačal zrovna skvěle. Po záporné bilanci v přípravných zápasech totiž Kačeři zaznamenali v říjnu bilanci 3-4-2 a nacházeli se mimo příčky zaručující vyřazovací boje.

V listopadu a prosinci se už zlepšili, ale pořádný obrat přišel až v lednu (10-3-1) a po horším únoru (4-6-1) zejména v březnu (10-2-2) a dubnu (4-0-1), díky čemuž Anaheim o dva body předčil Edmonton a se 46 výhrami a 105 ovládl Pacifickou divizi.

Ducks si i přes špatný start připsali o dva body více než v předchozí sezóně a nastříleli o pět gólů více (223 - průměr 2.68 na zápas, 18. místo), a i když o osm více inkasovali, stále se udrželi na špici celé ligy (200 - 2.4, třetí místo). Tak či onak se Ducks jakožto vítězové divize s méně body postavili držiteli první divoké karty, totiž Calgary.

PRVNÍ KOLO

Přestože Anaheim byl považován za favorita, nikdo asi nečekal, že si Getzlaf a spol. poradí s Flames tak rychle. Ducks totiž nejprve po dvou shodných výhrách 2:0 prodloužili svoji neporazitelnost na domácím ledě proti Calgary už na 29 zápasů, ve třetím duelu vyrovnali poté, co prohrávali 1:4, a nakonec v prodloužení rozhodl Corey Perry a postup zkompletovali ve čtvrtém zápase, když se už v první třetině dostali do dvoubrankového vedení, jež už nepustili.

DRUHÉ KOLO

Ve druhém kole narazili svěřenci Randyho Carlylea na svého rivala z Pacifické divize Edmonton. Oilers si v prvním kole poradili se San Jose a jména jako McDavid, Draisaitl a Talbot vzbuzovala dojem silného soupeře. To se potvrdilo už v prvních dvou střetnutích, ve kterých sice Anaheim byl více na puku a častěji střílel, ale po výsledcích 3:5 a 1:2 po prvních dvou domácích zápasech prohrával. Ducks se však jen tak rychle nevzdali. Ve třetím zápase se rychle dostali do třígólového vedení, a i když Edmonton dokázal ve druhé třetině srovnat, Anaheim si po dalších třech brankách připsal výhru 6:3. Další duel už byl podstatně vyrovnanější, po 45 sekundách prodloužení ho však rozhodl hostující Jakob Silfverberg.

Oba týmy tak začínaly od znova. V klíčovém pátém střetnutí měli k výhře našlápnuto Oilers, když po dvou třetinách vedli 3:0. Vedení drželi i většinu té třetí, ale pak se stalo něco neuvěřitelného. Anaheim se pustil do závěrečného tlaku a v čase 56:44 nejprve snížil Ryan Getzlaf. Po 35 sekundách ovšem přidal druhý gól Ducks Cam Fowler a vyrovnání dokonal 15 sekund před koncem základní hrací doby Rickard Rakell. Ducks byli ani ne čtyři minuty od možná kritické prohry, ale místo toho dokázali vybojovat prodloužení. A to nebylo všechno, protože epický obrat dokonal v sedmé minutě druhé nastavované dvacetiminutovky Corey Perry.

Anaheim dokázal něco, co se jen tak nevidí, ale série ještě zdaleka nebyla u konce. Bohužel pro Anaheim se Oilers po obrovském selhání nesložili a v šestém duelu na svého soupeře doslova vlétli. Už po necelých 19 minutách vedli McDavid a spol. 5:0 a bylo po zápase. Série tak nabídla sedmý zápas, který se hrál na ledě Ducks. Ti na svém ledě předchozí čtyři domácí sedmé zápasy prohráli, ale tentokrát jim šlo štěstí naproti. Oilers sice po třech a půl minutách otevřeli skóre, ale Ducks v polovině utkání srovnali a nakonec ve třetí třetině rozhodli, když se o vítězný gól postaral Nick Ritchie. Anaheim přečkal závěrečný tlak a mohl se radovat z druhého postupu do konferenčního finále za poslední tři roky.

TŘETÍ KOLO

V něm čekali na Anaheim hokejisté Nashvillu, kteří v prvním kole smetli vítěze konference ze Chicaga a ve druhém kole si poradili se St. Louis. Anaheim tak rozhodně nečelil jednoduchému soupeři, jenž navíc v předchozích dvou kolech ještě neprohrál na domácím ledě. Neméně úspěšně si však vedl venku, což Predators potvrdili už v úvodním duelu série. Nejenže měli výrazně více střel, ale především zvítězili, o vítěznou branku se totiž v prodloužení postaral James Neal.

Nashville byl střelecky aktivnější i ve druhém střetnutí a na začátku zápasu se dostal do vedení 2:0, ale Ducks do konce druhé třetiny skóre otočili a nakonec se radovali z výhry 5:3. Třetí duel se odehrával v režii Predátorů, ale skóre otevřel v 16. minutě druhé třetiny Perry. Nashville nicméně na začátku třetí periody srovnal a v čase 57:17 rozhodl o výhře 2:1 obránce domácích Roman Josi. Nashville tak prodloužil svoji neporazitelnost na domácím ledě v play off na pět utkání, ale to už byla konečná. Anaheim totiž uspěl ve čtvrtém střetnutí, když v 11. minutě prodloužení rozhodl díky šťastnému odrazu Perry.

Série se tak stěhovala zpět do Anaheimu za vyrovnaného stavu, jenže s jednou velkou ztrátou v řadách Nashvillu. Ve čtvrtém zápase se totiž zranil top centr Predators Ryan Johansen a do zbytku vyřazovacích bojích už nenastoupil. Tým tak přišel o důležitého hráče, jehož přítomnost proti Getzlafovi a Keslerovi byla pro tým velice důležitá. Preds ale dokázali zvítězit, i když už střelecky zaostávali. V pátém duelu vyhráli díky brankám do té doby neznámých Aberga a Watsona v druhé polovině třetí třetiny 3:1 a postup vybojovali v šestém střetnutí, když třemi góly zazářil Colton Sissons a dva góly dal u výhry 6:3 již jmenovaný Watson. Je důležité připomenout, že od druhé třetiny pátého duelu Ducks postrádali zraněnou jedničku Johna Gibsona a jeho náhradník Jonathan Bernier se příliš neukázal.

Anaheim tak postup do závěrečného kola nakonec nevybojoval, a i když u většiny týmů by takovéto tažení do konferenčního finále bylo úspěchem, pro Ducks, kteří už několik let patří mezi jedny z favoritů na zisk Stanley Cupu, to bylo spíše zklamání, že nedokázali porazit Predators bez jejich top centra.

STATISTIKY

Pojďme se ještě na závěr podívat na statistiky: v základní části vládl se 73 body Ryan Getzlaf, přes 50 bodů se pak dostali ještě Ryan Kesler (58) a Corey Perry (53). Nejvíce gólů (33) nastřílel švédský mladík Rickard Rakell. I v play off byl s 19 body nejproduktivnější kapitán Getzlaf, ale skvělý výkon podal rovněž Jakob Silfverberg, s devíti zásahy nejlepší střelec a se 14 body druhý nejproduktivnější hráč. Přes deset bodů se přehoupli ještě Rakell (13) a Perry (11), autor tří vítězných gólů v prodloužení.

Jednoznačnou jedničkou byl po odchodu Frederika Andersena do Toronta americký mladík John Gibson. V 52 zápasech základní části si připsal bilanci 25-16-9, průměrně inkasoval 2.22 gólů a celkově chytil 92.41 % střel, kterým čelil. Náhradníka mu pak dělal Jonathan Bernier (21-7-4, 91.55 % a 2.50 GAA).

PŘÍCHODY A ODCHODY:

Ducks se přes léto zaměřili především na podpisy nových smluv. Ty dostali útočníci Sam Carrick (dva roky, 1.3 miliónů dolarů), Nicolas Kerdiles (jeden rok, 650 tisíc) a Patrick Eaves (tři roky, 9.45 miliónů), posila získaná během uzávěrky přestupů, obránci Korbinian Holzer (dva roky, 1.8 miliónů), Jaycob Megna (dva roky, 1.3 miliónů) a Cam Fowler (osm let, 52 miliónů, kontrakt začne platit až od sezóny 2018/19) a brankář Kevin Boyle (jeden rok, 675 tisíc).

Další hráči pak přišli prostřednictvím trhu s volnými hráči. Mezi ně patří gólmani Ryan Miller (dva roky, čtyři milióny) a Reto Berra (jeden rok, 700 tisíc), obránci Steve Oleksy (dva roky, 1.3 miliónů) a Francois Beauchemin (jeden rok, jeden milión) a útočníci Derek Grant (jeden rok, 650 tisíc), Mike Liambas (jeden rok, 650 tisíc), Scott Sabourin (jeden rok, 650 tisíc) a Dennis Rasmussen (jeden rok, 725 tisíc).

Několik hráčů i odešlo, avšak ty nejvýznamnější ztráty se udály během expanzního draftu. Generální manažer Bob Murray se totiž s Vegas dohodl na tom, že si vezmou obránce Claytona Stonera, ale aby ochránil Samiho Vatanena i Joshe Mansona, poslal do Anaheimu mladého zadáka Shea Theodorea. Ještě v červnu pak klub vykoupil čtyři roky ze smlouvy šestadvacetiletého obránce Simona Desprese (HC Slovan Bratislava, KHL).

Zbytek odchodů se pak udál během 1. července. Tým totiž jakožto nechránění volní hráči opustili gólmani Jhonas Enroth (Dynamo Minsk, KHL), Jonathan Bernier (Colorado), Matt Hackett (ECHL smlouva s farmou farmy Toronta Orlando Solar Bears, ECHL, momentálně na zkoušce na farmě Toronta Toronto Marlies, AHL) a Ryan Faragher (bez angažmá), obránci Nathan Guenin (bez angažmá) a útočníci Emerson Etem (Arizona), Nate Thompson (Ottawa) a Ryan Garbutt (HK Soči, KHL).

PŘEDPOKLÁDANÁ SESTAVA:

ÚTOK

Patrick Eaves - Ryan Getzlaf - Corey Perry

Andrew Cogliano - Antoine Vermette - Jakob Silfverberg

Nick Ritchie - Rickard Rakell - Ondřej Kaše

Dennis Rasmussen - Chris Wagner - Logan Shaw

* Ryan Kesler se vrátí až okolo Vánoc

OBRANA

Cam Fowler - Josh Manson

Francois Beauchemin (Hampus Lindholm - zranění) - Brandon Montour

Kevin Bieksa - Andy Welinski (Sami Vatanen - zranění)

GÓLMANI

John Gibson - Ryan Miller

ZASLOUŽÍ SI POZORNOST:

Brandon Montour
BRANDON MONTOUR ANA
Obránce
Základní část 2016/17
GP: 27 | G: 2 | A: 4 | Body: 6
Střely: 50 | +/-: 11
Ztráta dvou obránců samozřejmě obranu Ducks poznamená, ale je otázkou, jak moc to bude. Na druhou stranu to vytvoří větší prostor pro nováčky, jakým sice už oficiálně není Brandon Montour, ale prakticky pořád je. Třiadvacetiletý Kanaďan odehrál v minulé sezóně, svojí první v NHL, 27 zápasů, ve kterých si připsal šest bodů (2+4). Více času však stále strávil na farmě (13+19 ve 36 utkáních). To by se ale mělo s letošním ročníkem změnit, už jenom proto, že Montour je díky své zkušenosti z play off, kde odehrál všech 17 zápasů (0+7), mnohem zralejší. Pro dnešní NHL se navíc hodí jak vyšitý, svým bruslením a smyslem pro ofenzivu totiž patří mezi moderní obránce, kteří budou potřeba čím dál tím víc.

TIP NA UMÍSTĚNÍ:

Když je vašemu kapitánovi Ryanu Getzlafovi 32 let a jeho asistentům Coreymu Perrymu a Ryanu Keslerovi taky, jen těžko se hledá pro Ducks jiný cíl, než je zisk Stanley Cupu. Anaheim navíc společně s veterány omlazuje tým se skupinou hráčů, jakými jsou Rakell, Silfverberg, Fowler a Lindholm, kteří pomalu ale jistě přebírají role lídrů týmu. A po pěti výhrách Pacifické divize v řadě a dvou postupů do konferenčního finále za poslední tři roky už zkrátka nezbývá jiný cíl než Stanley Cup.

Anaheim bude pořád patřit mezi jedny z nejlepších týmů v Západní konferenci. Tentokrát už ale Pacifickou divizi nevyhraje, na čemž se budou podílet i zranění: Kesler totiž bude chybět až do Vánoc a obránci Vatanen s Lindholmem tak do začátku listopadu. Edmonton si už ale především výhru vzít nenechá, ale druhé místo je pořád více než solidní. V play off ovšem narazí už v prvním kole, zkušení veteráni už totiž nemůžou konkurovat mládí a navíc, jak už je v Anaheimu skoro zvykem, ve vyřazovacích bojích se vždycky něco pokazí.