Go North!

27. 05. 2011, 15:15 » Úhel pohledu - Autor: Karel Lukeš

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Jeden z našich věrných čtenářů se na nás obrátil s dotazem, jak to vypadá se stěhováním Atlanty. Nechali jsme ho chvíli čekat, protože původně byla ohlášena na toto úterý tisková konference, ale je pátek a stále nic nového. Tak alespoň krátká rekapitulace.

Ať už dopadne stěhování jakkoli, je možno říci, že Atlanta rozhodně není město hokeji zaslíbené. Od roku 1999, kdy se Thrashers ve městě objevili, majitelé vždy končili ve ztrátě (na okraj: Thrashers je do češtiny obtížně přeložitelné, je to druh ptáčka žijícího ve státě Georgia, jehož metropolí Atlanta je). A nebylo to poprvé, už v roce 1980 se odsud po osmileté existenci stěhovali Flames a to do Calgary, kde našli věrnou a početnou základnu fanoušků a v roce 1989 vyhráli Stanley Cup. Čím to? Atlanta je město s vysokým podílem afroamerické populace, kterou hokej moc netáhne, ze sportů jsou zde historicky veleúspěšní baseballový Braves, v NBA hrají stabilně Hawks a v NFL Falcons.

Navíc Thrashers nikdy výrazně nezářili, což byl jeden z důvodů, proč se návštěvnost pohybovala něco málo přes třináct tisíc. To je sice sen pokladníka v pražské O2 aréně, ale na NHL málo.

O důvodu, proč se kanadské týmy stěhovaly před dvěma dekádami na jih, jsme zde již psali: slabý kanadský dolar, raketový nárůst platů a malý trh v místech jako byl Winnipeg či frankofonní Quebec. A navíc v té době se vedení NHL zamilovali do myšlenky hokeje v poušti či floridských bažinách. Jenže: časy se mění, kanadský dolar mj. díky nerostným zásobám této země téměř dohnal americký a hlavně pánové Bettman a spol. začínají chápat, kde budou diváci chodit vždy.

Adeptem číslo jedna na stěhování byli Penguins – díky slavné 66 se přesun do Hamiltonu nekonal. Dlouho a nahlas se mluví o Phoenixu. Situace vypadala jasně, i zde jsme anoncovali prodej do rukou zachránce Matthew Hulsitzera. Jenže situace se zkomplikovala, když nevládní organizace Barry Goldwater Foundation pohrozila žalobou za dle jejího názoru unfair podporu ze strany orgánů místní samosprávy. Takže v arizonské poušti je nadále střídavě oblačno, 25 milionů dolarů od radnice snad udrží Kojoty v poušti aspoň jeden rok navíc. Místem č. 1, kam se měli Coyotes stěhovat, měl být Winnipeg, odkud jako původně Jets do Arizony přišli.

O to větší překvapení bylo, když kanadský deník Globe and Mail oznámil, že tým do metropole provinci Manitoba se bude stěhovat z Atlanty. Těžko to bude „hoax“ neboli kachna, když majitelem listu je miliardář David Thomson, který je hybatelem dění ve Winnipegu. Dalším signálem, že na tom něco bude, bylo vyhlášení starosty Sama Katze, který veřejně projevil radost nad tím, že NHL se vrací na severské pláně… A tisíce jeho spoluobčanů zaplavili ulice a bary, aby toto oslavili. Zpravidla v modrobílých dresech Jets, jenže dvakrát nevkročíš do stejné řeky a tým zřejmě ponese jiný název. Podle Sama Katze "Manitoba něco...".

Situace musí být rozseknuta co nejdříve a to ze dvou důvodů – blíží se draft (24. - 25. 6. v Minneapolis – první "táhnou" Oilers) . Druhý důvod – musí se upravit organizační schéma NHL – tým z Manitoby může těžko hrát nejčastěji s Canes či na floridském poloostrově (zde záleží jestli se to stihne, pokud ne, tak se nové rozdělení divizí udělá až na sezónu 2012/13). Jednou z možností je přeřazení Columbusu do východní konference, jenže... jenže objevily se první zprávy o možném přesunu Blue Jackets do Hamiltonu či Quebecu. Tedy do Kanady...