Preview: 14. Montreal Canadiens
21. 09. 2011, 12:00 » Preview - Autor: Stanislav Trybula
(zdroj: NHLportal.cz)
Přehoupli jsme se do horní poloviny tabulky, kde nás čekají týmy, jež v minulé sezóně bojovaly o Stanley Cup. Tým z kanadské provincie Québec patřil k zakládajícím členům severoamerické NHL. V současnosti už zbyly jen dva kluby, jež v roce 1917 založily NHA (liga, ze které později vznikla NHL), jsou jimi Ottawa Senators a právě Montreal Canadiens. Protože se Montreal nachází ve francouzské části Kanady, tak je v originálním, méně známém názvu Candiens de Montréal. Tento velkoklub nevynechal ani jednu regulérní sezónu v NHA i NHL, kromě těch, v nichž byla výluka. Patří do smetánky „Original Six“ tedy původních šesti týmu zakládajících NHL. Mezi největší hvězdy, jež oblékaly dres s červenou podkovou patří – Maurice „Rocket“ Richard, Guy Lafleur, Jean Beliveau, Henri Richard, Jacques Lemaire, Bernie „Boom-Boom“ Geoffrion nebo brankáři Patrick Roy a Jaques Plante. Nesmíme zapomenout, že Canadiens vyhrály 24x Stanley Cup, když si vezmete, že NHL funguje necelých sto let, museli Montrealští každé 4 roky slavit. To ovšem není pravda, naposledy vyhráli před 19 lety a od té doby se pohybovali na hraně zaučující play off.
UPLYNULÁ SEZÓNA:
44 vítězství - 30 porážek - 0 proher v prodloužení - 8 po samostatných nájezdech - 96 bodů
Montreal Canadiens si s předstihem zajistil postup do závěrečných bojů o Stanley Cup, tam však po sedmi zápasové bitvě padli s odvěkým rivalem z „Original Six“ Bostonem Bruins. Boston nakonec tento těsný výsledek z prvního kola nakopl až k zisku poháru lorda Stanleyho. Habs nasbírali nejvíce bodů od roku 1994 (kromě výjimečné sezony 2007/2008) to v té době chytal legendární Roy a v útoku zářil John Leclair. Canadiens měli problémy hlavně v defenzivě, kde vystřídali vinou zranění nespočet hráčů, to ovšem Priceovi nezabránilo v tom, aby svými výkony aspiroval na jednoho z nejlepších brankářů v sezóně. Kanadské bodování Habs vyhrál čerstvý ženáč Tomáš Plekanec s pouhými 57 body za 22 gólů a35 asistencí. S odstupem 10 bodů skončili Cammaleri, Gionta a Kostitsyn. Právě to byl největší problém, celý tým doplatil na střeleckou nemohoucnost. Nastříleli pouze 216 branek, což byla sedmá nejhorší ofenziva. Naopak obranu držel svými výkony Carey Price, brankři inkasovali pouze 209 gólů a udrželi si deváté místo mezi nejlépe bránícími týmy.
PŘÍCHODY A ODCHODY:
Montreal hned první přestupový den zahájil kolotoč výměn. 1. července si GM Pierre Gauthier podal ruku se dvěmi hráči, byli jimi Peter Budaj a Erik Cole. Prvně jmenovaný přichází, aby kryl Priceovy záda a v případě potřeby za něj naskočil. Působení v Coloradu se mu v poslední sezóně příliš nepovedlo a tak se s Canadiens dohodl na dvouleté smlouvě po 1,15 milionech dolarů ročně. Dvaatřicetiletý Cole by naopak měl přinést spoustu zkušeností do útoku a naplno bodovat jako v poslední sezóně u Hurricanes. O pár dní později Montreal vyřešil brankářskou situaci v Hamilton Bulldogs (AHL), když angažoval Nathana Lawsona, který by zde měl plnit pozici farmářské jedničky. Dalšími „posilami“ jsou Mike Blunden a Brian Willsie, kteří v loňské sezoně dohromady odehráli 3 zápasy a s jistotou lze říci, že zamíří také na farmu. Poslední posilou je obránce Jeff Woywitka, který přišel z Dallasu Stars a měl by hrát ve třetím defenzivním páru.
Ještě než začal přestupový trh, upekli spolu zástupci Canadiens a Blue Jackets dohodu o výměně Jamese Wisniewskiho, ten se Columbusu upsal na dalších šest let. První přestupový den odešel zkušený centr Jeff Halpern a ještě zkušenější bek Roman Hamrlík. Oba přestoupili do Washingtonu Capitals, český obránce se upsal na dvouletou smlouvu za 3,5 milionu dolarů ročně a Halpern za podprůměrných 825 tisíc na jednu sezonu. Když dva brankáři přišli musí i dva odejít, Alex Auld si to zamířil do Ottawy a Curtis Sanford k Jackets. Odešli i nadějní mladíci, obránce Alexandre Picard odešel k Penguins, útočník Tom Pyatt šel do Tampy a Benoit Poulliot zase k Bruins.
Výměny byly brány vesměs jako barter, čili kus za kus. Odešla dvojka Auld, přišel náhradní brankář Budaj. Zkušený matador z útoku Halpern zkusí štěstí ve Washingtonu a příchod hlásí další zkušený útočník Cole. V obraně se ta změna zdá být nejmarkantnější, odešli výborní obránci Hamrlík a Wisniewski, a na jejich místo přišel Woywitka. Ale nenechte se mást, z marodky se navrátí ofenzivní obránce Andrei Markov, který poslední sezónu vynechal.
SEZONA 2011/2012:
Za poslední 4 roky se Canadiens vždy dostaly do play off. V roce 2007/2008 se probojovaly až do 3. kola, protože vyhrály východní konferenci a měly lepší los, i když na to se ve vyřazovacích bojích příliš nehraje. Následující 3 ročníky se jen taktak protáhly do závěrečné osmičky na východě. Letos by to nemělo být jiné. V brance si neochvějné místo vydobyl Carey Price, ještě před pár roky byl považován za velké zklamání, a o Jaroslavu Halákovi se mluvilo v superlativech. Halák Canadiens opustil a Priceovy nezbylo nic jiného než vyvrátit kritiku na jeho osobu. A to se mu povedlo na výbornou, od té doby nemá konkurenci a v brankovišti přímo čaruje. Osvědčenou dvojku mu bude dělat další Slovák – Peter Budaj. V obraně se situace hodně změnila. Uzdravený Markov by měl nastupovat v páru se Subbanem, další obranné úkoly si rozdělí Hal Gill, Jaroslav Špaček, Josh Gorges a Jeff Woywitka. Jako sedmý obránce by v případě zranění měl naskočit mladík Yannick Weber. V útoku se situace příliš nezměnila. První útok povede dvojice Plekanec – Cammaleri, k nim se s největší pravděpodobností přidá Andrei Kostitsyn. Druhý útok má také jasnou dvojici Gomez – Gionta, k nim trenér nejspíše přiřadí letní posilu Erika Colea. Ve třetím útoku by měl nastoupit Max Pacioretty, Mathieu Darche a Lars Eller. Čtvrtý útok doplní Desharnais, White a Moen.
ZASLOUŽÍ SI POZORNOST:
V této části se zaměříme na mladou hvězdu, která se jmenuje Pernell Karl Subban. Že nikoho takového neznáte, mýlíte se. Jde o dvaadvacetiletého obránce, jež je známý spíše jako PK Subban. Jde o v současnosti asi nejtalentovanějšího obránce. Svůj potenciál poprvé předvedl v předloňském play off, kde se bez větších problémů zapojil až do bojů o Stanley Cup. A nevedl si vůbec zle, ve 14 zápasech dal gól a na dalších 7 přihrál. V letošní sezoně se rozjel ještě víc, na ledě dostával maximum prostoru (to i díky zranění Markova), zvládl 77 utkání, v nichž si připsal 38 bodů za 14 branek a 24 asistencí. Nejlépe bodující obránce Canadiens se taky nebál ostrých soubojů a na trestné lavici si odseděl 124 minut. V play off Montreal vypadl hned v prvním kole, a proto si Subban připsal jen 2 góly a 2 přihrávky. Tento mladý obránce je předurčený jak na přesilovky, kde svou tvrdou ranou obstřeluje brankáře, tak i na oslabení, kde perfektně čte hru a dává rozhodující přihrávky. Právě hra dozadu mu byla poměrně dost vyčítána, protože je laděný spíše do ofenzívy, v uplynulém roce však kritikům nedal důvod pochybovat o tom, že se neustále zlepšuje.
TIP NA UMÍSTĚNÍ:
Má Montreal na to, aby do sbírky úspěchů přibyl dvacátýpátý Stanley Cup? Rozhodně to není nemožné. Bránu bude střežit hvězda Price, v obraně sice ztratili dva klíčové muže – Hamrlíka a Wisniewskiho, ale z marodky se vrátil Markov. Útok nedoznal větších změn, takže se můžeme opět těšit na podívanou jako v minulých sezónách. Myslíme si, že na stupínek nejvyšší zatím Canadiens nemají, ale do play off se určitě probojují, otázkou, na jakého soupeře narazí. Určitě bude patřit mezi černé koně Východu, a pokud budou všichni táhnout za jeden provaz, měli by se dostat dál než v loňské sezóně.